- Vyproštění - záchrana ze zamrzlé vodní plochy

VZS KLADNO II

Přihlášení

Kategorie: Stalo se

Vyproštění - záchrana ze zamrzlé vodní plochy

Praktický seminář Vyproštění - záchrana ze zamrzlé vodní plochy 27.2.2010 Výcvikové centrum VZS ČČK D. Vltavice, katastr Černá v Pošumaví, Lipenská přehrada

Foto z akce :

Na poslední únorovou sobotu připravili lektoři a členové českokrumlovské Vodní záchranné služby již 5tý běh praktického semináře záchrany z ledu. Záštitu nad akcí převzal již tradičně hejtman Jihočeského kraje, Generální ředitelství hasičského záchranného sboru ČR a starosta obce Černá v Pošumaví za přispění Vodní záchranné služby Rakouska a odborného učiliště PO Borovany. S přípravou plochy pak vydatně pomáhali dobrovolní hasiči z Hořic na Šumavě.
Dolní Vltavice byla opět místem setkání dobrovolných i profesionálních záchranných týmů z celé České republiky. Seminář byl zaměřený na ověření záchranných pomůcek a využití specifických prostředků pro záchranu z ledu. Na místě nácviků se představily prostředky řady osvědčených firem, jakož i psi Jihočeské kynologické záchranné brigády, vznášedlo a armádní vrtulník Sokol (SAR).
Dopolední teoretický blok semináře byl pro 110 účastníků zaměřen na krátké opakování teorie záchrany ze zamrzlé vodní plochy či toku, hypotermie, kdy pak navazovaly prezentace využití psů, vznášedla a vrtulníku v záchraně osob pří probořené ledu. Firma SHK-medic představila efektivní zdravotnické vybavení a také páteřní desku uplatnitelnou i pro záchranu z ledu k rozložení váhy na ledě.
Po krátké přestávce byly realizovány ukázky sebezáchrany a záchrany osob po proboředí do ledu improvizovanými prostředky a záchranářskými psy a psovody Jihočeské kynologické záchranné brigády. Akční ukázky využití vznášedla pro záchranu na složitém kombinovaném terénu ledu a vody byly velmi přínosné. Ještě více uchvátil účastníky a širokou veřejnost vzlet vrtulníku AČR SAR, kdy posádka předvedla precizní manévry ve vzduchu, navedení vrtulníku a záchranu postiženého probořeného do ledu záchranářem a jeřábováním. Poté navázalo využití specifických pomůcek zapůjčených přítomnými firmami ZAHAS a ZHT. K vidění byly univerzální nosítka s plováky, několik provedení záchranných saní, dva typy nafukovacích lávek a velmi zajímavý a účelný nafukovací plovák. Firma Finnsub zapůjčila k realizaci semináře několik typů obleků, které si na požádání zapůjčovali účastníci ukázek k ověření funkčnosti.

Po občerstvení týmů byla provedena instruktáž k večernímu zaměstnání, které bylo připraveno jako pátrací akce. Do této části se zapojily i 2 týmy členů vodní záchranné služby Horního Rakouska. Týmy byly určeny ke střídání v časových intervalech k propátrání určené lokality, kde byly nahlášeny osoby, které se propadly do ledu. Určené týmy si vylosovaly záchrannou pomůcku a v určeném čase vyrazily vždy 2 týmy k provedení záchranné akce. Skupiny musely dle pokynů operátora překonat velké vzdálenosti (až 5 km), zrádné místa se sněhovými nápěchy či rozbředlým dvojitým ledem a na daném místě provést záchrannou akci. Vyvrcholením byl náročný transport postiženého z ledové plochy až na místo, které bylo určené k předání posádce vrtulníku. I dále byli účastníci programu podrobeni nocování v nafukovacích stanech přímo na ledě, kde očekávali na další pokračování pátracích akcí.

Letošní příprava semináře byla obzvlášť náročná a to jak s ohledem na náročný terén dvojitého ledu, ale i k prodlouženému a inovovanému programu.

Je potěšující, že semináře záchrany ze zamrzlé vodní plochy či toku se z tohoto pilotního semináře, který původně začal na Těrlické přehradě na Severu Moravy, rozšířily po celé republice. Je však ale také s podivem, že někteří účastníci z řad profesionálních záchranných týmů zůstali pouze v pozicích pozorovatelů a nevyužili možnosti vyzkoušení technik a ověření prezentovaných prostředků. O to více se pak aktivně zapojily i v závěrečných cvičeních už jeden tým HZS Liberec a dále týmy vodních záchranářů z Plzně, Soběslavi, Kladna, Dolního Rakouska a Českého Krumlova.
Zde pak vyvstává otázka „Jaký je rozdíl v nasazení a v nadšení mezi profesionálními a dobrovolnými složkami"?....
Potěšitelný je zájem veřejnosti a sdělovacích prostředků o danou problematiku. Zarážející je však, stejně jako v minulých létech, opětovný nezájem provozovatelů aktivit na zamrzlých vodních plochách, kteří se zřejmě domnívají, že zodpovědnost za bezpečnost osob se jich netýká s heslem „Na vlastní nebezpečí a v případě krizových situacích si pomoz sám a pak tu máme přece připravené záchranáře".
Pro další rok budou zajímavá nová témata cílená na ledové povodně (ukázky uvolňování ledových ker záchranářským tankem, pyrotechnické práce likvidace nápěchů aj.) a mnohonásobně náročnější záchrana ze zamrzlého vodního toku.
Partneři semináře byly Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, EDIKT a.s. a Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR.

autoři: Mgr.Štěpán Klen, Ing.Milan Bukáček, VZS ČČK

Článek v Českokrumlovském deníku ... Jak zachránit lidský život na prolomeném ledě

TISKOVÁ ZPRÁVA - Českokrumlovští záchranáři na Lipensku ukážou, jak zachránit život na ledě

 

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


icon , - odpovědět
Gody
na 7O% jedu nevim jak to budu mít s prací...
icon , - odpovědět
avatar
musim jeste zajistit hlidani....ale asi jooo
.............ouuu jeeee na 99,75685665 % jedu
icon , - odpovědět
avatar
Taky jedu :)
icon , - odpovědět
avatar
úplně jsem zapomněl já JEDU na 100%